120701376_3449602165127634_2648583239899899940_o

Konserwacja prądownicy – zrób to sam

Konserwacja prądownicy to czynność, o której nie powinniśmy zapominać, ponieważ w warunkach pożarowych to m.in. od sprawności prądownicy zależy nasze bezpieczeństwo oraz skuteczność działań. Niestety większość z nas nie wie, w jaki sposób robić to prawidłowo, w tym poradniku opiszemy, w jaki sposób przeprowadzić rutynową oraz pełną konserwację prądownicy na przykładzie prądownicy firmy Delta Fire z serii ATTACK. Bez problemu jednak możecie zaadoptować ją do prądownic innych producentów. Konserwację „fabryczną”, polegającą na całkowitym rozkręceniu prądownicy może wykonywać tylko i wyłącznie wykwalifikowany personel producenta lub dystrybutora. W przypadku prądownic firmy Delta Fire, producent udziela aż 10-letniej gwarancji, w tym czasie odpowiednio zadbana i konserwowana przez użytkownika nie powinna wymagać żadnej konserwacji ze strony producenta.

Fot.1 Przedmioty niezbędne do przeprowadzenia konserwacji prądownicy.

Konserwacja rutynowa – po każdym użyciu

Prądownica powinna być zawsze utrzymywana w czystości, użytkownik po użyciu winien usunąć z powierzchni prądownicy wszelkie brudy i smary za pomocą szmatki lub sztywnej szczotki* z dodatkiem rozcieńczonego w ciepłej wodzie detergentu. Pamiętajcie, aby nigdy nie moczyć prądownicy w detergencie oraz nie używać środków agresywnych, ponieważ spowoduje to usunięcie całego smarowania wewnętrznego. Po wyczyszczeniu prądownicę należy przepłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć czystą szmatką.
W przypadku gdy prądownica została, ubrudzona ziemią lub piachem należy bezzwłocznie opłukać ją czystą wodą – dostanie się ziarenek piachu do elementów ruchomych oraz uszczelnień może spowodować uszkodzenie oraz rozszczelnienie prądownicy.

*w przypadku używania szczotki uważajcie, aby nie uszkodzić naklejek z oznaczeniami wydajności – jeżeli wasza prądownica takowe naklejki posiada.

Fot.2 Nigdy nie zostawiajcie mokrej prądownicy, należy też zwrócić uwagę aby nie przechowywać jej długotrwale w wilgotnych warunkach.

Smoła może być usuwana za pomocą niegroźnych, dostępnych w sprzedaży środków do usuwania smoły. Metalowa turbinka może być czyszczona przez odkręcenie śrub trzymających metalowy pierścień. Smarowanie turbinki nie jest konieczne.

Konserwacja pełna – koniecznie raz w roku

Prądownica powinna być w pełni kontrolowana i serwisowana przez użytkownika co najmniej raz w roku. Występuje małe prawdopodobieństwo, że serwis będzie wymagany częściej niż co 12 miesięcy, jednak w zależności od intensywności użytkowania może być wymagane okresowe smarowanie – Producent Delta Fire zaleca stosowanie silikonowego środka smarującego w sprayu.

Fot.6 Zwróćcie uwagę na elementy ruchome – w zależności od intensywności użytkowania należy je przesmarować odpowiednim preparatem.

Wszelkie elementy ruchome powinny być okresowo smarowane

  1. Między nasadą a korpusem głównym należy ostrożnie odkręcić śrubę imbusową ( Fot.7). Po odkręceniu śruby należy zaaplikować do środka środek smarny, a następnie wkręcić śrubę. WAŻNE! – Nigdy nie kręć nasadą, gdy śruba jest odkręcona – może to spowodować wypadnięciem i zgubieniem kulek. Obrócić nasadę kilka razy, aby upewnić się, że środek smarny jest równomiernie rozprowadzany.
  2. Pod rękojeścią dolną ostrożnie odkręcić śrubę imbusową ( Fot.8). Po okręceniu śruby należy zaaplikować do środka, środek smarny, a następnie wkręcić śrubę. WAŻNE! – Nigdy nie kręć pierścieniem zmiany wydajności, gdy śruba jest odkręcona – może to spowodować wypadnięciem i zgubieniem kulek. Po dokręceniu śruby obrócić pierścień regulacji wydajności kilka razy, aby upewnić się, że środek smarny jest równomiernie rozprowadzany.
  3. Należy przesmarowań również tuleję, po której obraca się pierścień zmiany strumienia wody (fot.9).

Zawsze należy zetrzeć nadmiar środka smarującego. Śrub imbusowych nie dokręcamy z dużą siłą.

Podsumowanie

Podstawowa konserwacja prądownicy nie należy do trudnych czynności i powinna być wykonywana regularnie przez użytkowników, aby zapewnić sprawność oraz niezawodność działania prądownicy w warunkach bojowych. Każdy użytkownik powinien okresowo sprawdzać szczelność oraz prawidłowość działania prądownicy, w przypadku wykrycia nieszczelności lub innej nieprawidłowości w funkcjonowaniu nie należy samodzielnie rozkręcać i podejmować prób naprawy – taki serwis i naprawy powinien wykonywać wykwalifikowany personel producenta lub dystrybutora.

Dbajcie o swoje prądownice ! 🙂

Jeżeli jesteście zainteresowani prądownicami Delta Fire zachęcamy do zapoznania się z ich specyfikacją oraz kontaktem z naszym działem handlowym.

https://kadimex.pl/kategoria-produktu/sprzet-dla-strazy/armatura-delta-fire/pradownice-trubo/