Październik 2021 roku przyniósł nam zmiany w dotychczasowych Zasadach organizacji ratownictwa technicznego w KSRG. Zasady te wyróżniają zakres podstawowy i specjalistyczny. Ten drugi opisuje zasady działania grup wyposażonych w holowniki, rotatory, żurawie samojezdne, czyli sprzęt który znamy z akcji usuwania wypadków z udziałem samochodów ciężarowych, gabarytów, ciężkich konstrukcji.

Dziś skupimy się na omówieniu zmian, które dotyczą zakresu podstawowego, z którym prędzej, czy później zetknie się każdy strażak. Zakres podstawowy realizują wszystkie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP, oraz jednostki włączone do KSRG, które zadeklarowały taką chęć. Jest to analogiczny zapis do zasad organizacji ratownictwa wysokościowego, czy wodnego. Jednak zasady te mogą być wskazówką dla jednostek OSP nie włączonych do KSRG chcących nadążyć za obowiązującymi trendami.

Hydraulika

Załącznik nr 2 do omawianych zasad zawiera wykaz minimalnego wyposażenia dla jednostek realizujących ratownictwo techniczne w zakresie podstawowym. W zestawie wyposażenia znajdują się m.in. zestaw narzędzi hydraulicznych (nożyce, rozpieracz, 2 cylindry rozpierające). Dużą zmianą jest brak konieczności posiadania pompy i przewodów hydraulicznych do napędzania urządzeń jeśli jednostka wyposażona jest w narzędzia o napędzie elektrycznym. Widać, że wytyczne dogoniły postęp, który dokonał się w sprzęcie.

Podpory mechaniczne oraz drewno do stabilizacji

Oprócz sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego dużo uwagi poświęcono akcesoriom. Pojawiły się dwie “Podpory mechaniczne wysuwane, z zamontowanym pasem z napinaczem, o nośności podpory minimum 10 kN.”. Przykładem takiego sprzętu są podpory Paratech Supporter X2. Służą one do stabilizacji pojazdu znajdującego się w nietypowym położeniu (na boku, na dachu, pochylonego na skarpie). Dzięki pasowi napinającemu po ustawieniu podpory pod stabilizowanym pojazdem łączy się go wraz z podporą zapobiegając przesuwaniu się samochodu podczas działań. Podporę Supporter X2 wyróżnia obrotowa głowica o zwiększonej przyczepności, samozwijający się pas i znajdująca się w zestawie przedłużka dająca całkowitą długość 240 cm.

Z wymaganego sprzętu do stabilizacji warto wyróżnić również obowiązkowe kliny schodkowe, płaskie, klocki, pasy transportowe, oraz szczegółowo opisany zestaw drewna o klasie minimum C16

Narzędzia akumulatorowe

Kolejną sprzętem wymagającym omówienia jest piła szablasta. Stanowi ona alternatywę dla narzędzi hydraulicznych w przypadku cięcia dużych powierzchni jak np. dach pojazdu, przecinania szyb klejonych, a nawet słupków, Do piły wymagane są minimum dwa akumulatory i po 5 brzeszczotów do cięcia metalu i drewna. Niestety nie podano wymaganych minimalnych pojemności akumulatorów, a np. w przypadku markowych elektronarzędzi produkowane są od 2Ah do aż 12Ah. Jak można zauważyć 2 akumulatory o pojemności 2Ah to odpowiednik zaledwie ⅓ akumulatora o pojemności 12Ah.

Akcesoria drobne

W zestawie akcesoriów znalazł się również zbijak do szyb, nóż do pasów bezpieczeństwa, chwytak tapicerski, zawiesia pasowe, zblocza, szekle. Zadbano również o bezpieczeństwo ratowników i ratowanych dzięki osłonom z pleksi na poszkodowanych i zabezpieczeniom ostrych krawędzi.

Hełmy i rękawice techniczne

Największym zaskoczeniem omawianego załącznika są hełm do ratownictwa technicznego i rękawice techniczne. Wydaje się, że właśnie dogoniliśmy nasze czasy pod względem zabezpieczenia ratowników w akcjach, w których narażeni są na specyficzny rodzaj zagrożeń. Hełmy i rękawice opisano jako “Zalecane jako wyposażenie osobiste każdego ratownika

Hełm do ratownictwa technicznego zgodny z normą PN-EN 16473 jest hełmem lżejszym i poręczniejszym, niż te stosowane podczas pożarów budynków. Umożliwia ratownikowi działanie w ciasnych przestrzeniach jednocześnie chroniąc jego głowę przed urazami mechanicznymi. Posiada wbudowane okulary, lub przyłbicę chroniącą oczy. Przystosowany jest to montaży akcesoriów takich jak latarki czołowe, ochronniki słuchu, dodatkowe gogle i osłony karku. Przykładem takich hełmów są PAB MP1 Pro i PAB MP2. Oprócz ratownictwa technicznego hełmy te znajdują zastosowanie również w ratownictwie wysokościowym, wodnym, działaniach poszukiwawczych, czy gaszeniu pożarów w przestrzeniach otwartych.

Rękawice techniczne zgodne z normą EN 388: 4543 mają za zadanie chronić dłonie użytkownika jednocześnie dając maksymalną wygodę i precyzyjne czucie niezbędne przy pracy narzędziami hydraulicznymi. Przykładem rękawic technicznych są Holik Lesley Plus i Holik Lesley Extreme. Wybierając rękawice techniczne należy zwrócić uwagę na spełniane parametry odporoności. Opisują one odporność takich rękawic na: ścieranie, przecięcie, rozdzieranie i przebicie. Niestety na rynku znajduje się wiele rękawic roboczych z wyglądu przypominających te stosowane w ratownictwie, lecz wykonanych z materiałów nie dających gwarancji bezpieczeństwa w kontakcie z ostrymi krawędziami i szkłem.

Michał Baranowski
FireTrap.pl

Polecane produkty