Czy wiesz, że powinieneś czyścić swój strażacki sprzęt po każdej akcji?! To absolutne minimum, by ograniczyć ryzyko zachorowania na raka spowodowanego szkodliwymi substancjami. Te wchłaniamy przez skórę i śluzówki między innymi poprzez używanie brudnego sprzętu. Podpowiadamy więc, jak zadbać o swój ekwipunek, a tym samym i zdrowie.

SŁOWNICZEK 

Dekontaminacja – proces redukcji czynników biologicznych i chemicznych, zawierający fazy mycia, dezynfekcji oraz w szczególnych przypadkach sterylizacji. 

Mycie – Usuwanie zanieczyszczeń z wyrobów poddawanych dekontaminacji. Mycie ma na celu przede wszystkim usunięcie wszystkich zanieczyszczeń w celu osiągnięcia efektu optycznej czystości 

Dezynfekcja – To eliminowanie niektórych niepożądanych mikroorganizmów. Polega na działaniu środkami fizycznymi (np. wysoka temperatura) lub chemicznymi (środek dezynfekcyjny) na ich strukturę lub metabolizm, które powodują finalnie śmierć lub dezaktywację drobnoustrojów. Oczekiwana wydajność dezynfekcji to redukcja drobnoustrojów o 99,9 % w stosunku do początkowej ilości. 

DEKONTAMINACJA – PO CO JĄ ROBIMY? 

Podstawowym celem dekontaminacji środków ochrony indywidualnej oraz wyposażenia jest przywrócenie ich pierwotnych właściwości w procesach polegających na usunięciu substancji niebezpiecznych i dezaktywacji substancji szkodliwych (chemikaliów, materiałów radioaktywnych, substancji rakotwórczych, czynników biologicznych), które zagrażają życiu lub zdrowiu strażaka poprzez kontakt bezpośredni lub używane sprzęty. 

Środki ochrony dróg oddechowych powinny zawsze przechodzić etap mycia oraz etap dezynfekcji. 

NIE WSZYSTKO TRZEBA DEKONTAMINOWAĆ 

Wyposażenie strażaka, na które składają się wszystkie akcesoria (latarki, kamery, czujniki bezruchu, hełm, noszak, butla, wykorzystywane w akcjach ratowniczo-gaśniczych powinny zawsze przechodzić etap mycia. W sytuacjach kiedy wyposażenie strażaka w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczej miało kontakt z wydzielinami, bądź krwią poszkodowanego powinno przechodzić również etap dezynfekcji. 

Właściwy dobór preparatów myjących i dezynfekcyjnych stanowi klucz do poprawnej dekontaminacji ŚOI. Przystępując do doboru technologii oczyszczania należy zawsze brać pod uwagę zalecenia producenta ochrony. Rekomendowane środki czyszczące, konserwujące i dezynfekujące nie mogą niekorzystnie wpływać na ŚOI ani na użytkownika, gdy są stosowane zgodnie z odpowiednimi instrukcjami.  

KROK PO KROKU 

Proces czyszczenia ma za zadanie usunięcie wszystkich zanieczyszczeń w celu osiągnięcia efektu optycznej czystości. W przypadku ŚOI, w fazie mycia usuwa się wszelkie zagrożenia fizyczne i chemiczne, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie osoby korzystającej z danego środka. Jedynie po prawidłowym procesie mycia można przystąpić do procesu dezynfekcji.   

Proces dezynfekcji to eliminowanie niektórych niepożądanych mikroorganizmów. Polega na działaniu środkami fizycznymi (np. wysoka temperatura) lub chemicznymi (środek dezynfekcyjny) na ich strukturę lub metabolizm, które powodują finalnie śmierć lub dezaktywację drobnoustrojów. Oczekiwana wydajność dezynfekcji to redukcja drobnoustrojów o 99,9 % w stosunku do początkowej ilości. Proces dezynfekcji można wykonać tylko na wcześniej umytych powierzchniach.  

Wszystkie elementy poddane dekontaminacji muszą być bezpieczne w aspekcie: 

  • chemicznym – brak substancji toksycznych  
  • biologicznym – brak zakaźnych dla człowieka mikroorganizmów 
  • użytkowym – uzyskanie pełnego stopnia sprawności i ochronności dla użytkownika 

METODY MYCIA I DEZYNFEKCJI: 

  • maszynowa – dekontaminacja z wykorzystaniem takich urządzeń jak myjnie dezynfektory lub pralnice.
  • metoda manualna – ręczna metoda dekontaminacji bez wsparcia urządzeń  

JAKICH ŚRODKÓW UŻYWAĆ? 

Do manualnej dekontaminacji stosujemy neoform K Plus, który jest preparatem piennym. Używamy go do manualnego mycia masek, kamer termowizyjnych, latarek, noszaków, hełmów, oraz do dezynfekcji ŚOI mających kontakt z drogami oddechowymi (maski). Dzięki swoim doskonałym właściwościom myjącym, nadaje się idealnie do mycia w połączeniu z chusteczkami neoform wipes RTF, również jako wstępne czyszczenie sprzętu tuż po akcji.

Preparat neoform K Plus nie posiada w składzie alkoholu, dzięki czemu nie uszkadza wizjerów, gum czy elementów z tworzyw, występujących w ŚOI.  Robocze stężenie w przypadku etapu mycia oraz dezynfekcji wynosi jedynie 1% co pozwala na dużą wydajność . 

Do maszynowej dekontaminacji ŚOI stosujemy preparat neodisher Dekonta AF. Jego bezpienna formuła umożliwia stosowania w urządzeniach automatycznych takich jak myjnie czy pralnice (z wykorzystaniem specjalnych worków na maski/ hełmy). 

 

Gdzie nabyć środki Dr. Weigerta w dobrej cenie i z szybką dostawą? Oczywiście w naszym sklepie internetowym – KLIKNIJ TUTAJ