W dniach 3 – 6 listopada, po raz kolejny w tym roku mieliśmy przyjemność organizować Paratech Tour, w czasie którego demonstrowano stabilizację pojazdów oraz budynków z wykorzystaniem najwyższej klasy sprzętu tego typu.

W listopadowej edycji odwiedziliśmy Komendę Powiatową PSP w Gnieźnie, Komendę Miejską PSP w Nowym Sączu, Ośrodek Szkolenia PSP w Olsztynie oraz Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą w Dąbrowie Górniczej. W tym ostatnim przypadku szczególnie zaskoczyło nas ogromne zainteresowanie, gdyż nasze pokazy zaszczyciła grupa aż około 200 strażaków z terenu całego województwa. Krótki pokaz odbył się również w OSP Łomianki.

W czasie pokazów prezentowano szeroki zakres asortymentu do stabilizacji firmy Paratech, jego ogromne możliwości dopasowania się do różnych sytuacji dzięki wielu podstawom i końcówkom. Demonstrowano stabilizację samochodów osobowych i dostawczych na boku lub w innych nietypowych pozycjach, podnoszenie cysterny czy kontenera z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego i podpór oraz stabilizację stropów i ścian budynków grożących zawaleniem. Sprawiano również trójnóg z wykorzystaniem podpór. W wielu miejscach strażacy bardzo chętnie korzystali z możliwości samodzielnego przećwiczenia wariantów czy użycia sprzętu w działaniach.

Poza sprzętem do stabilizacji prezentowano również sprzęt burzący firmy Paratech oraz specjalistyczne urządzenia do rozkruszania i przebijania różnych materiałów. Imponujące możliwości urządzenia AIRGUN zainteresowały wszystkich oglądających, a możliwość cięcia metalu czy rozbijania cegieł lub betonu z wykorzystaniem ręcznego narzędzia PRT zawsze przyciągała wielu chętnych.