Produkt, który zrewolucjonizował ochronę strażaków

W 2017 roku jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy do oferty trudnopalną i antystatyczną bieliznę przeznaczoną dla strażaków. Był to efekt naszej współpracy z polską marką Brubeck, która przez lata zdobywała doświadczenie w produkcji odzieży sportowej. Ich bielizna termoaktywna z powodzeniem jest używana na wyprawach przez polskich himalaistów oraz noszona przez ratowników GOPR. Ambasadorami marki są tak znane w środowisku górskim osoby, jak Piotr Pustelnik czy Krzysztof Wielicki.

_G8A6989
Podczas projektowania bielizny dla strażaków pojawiły się jednak dodatkowe wymagania. Materiał musiał sprawdzić się w środowisku pożaru. Bielizna nie mogła wtapiać się w skórę strażaka podczas kontaktu z płomieniem i wysoką temperaturą. Jednocześnie musiała  zachowywać właściwości termoaktywne dla najwyższego komfortu użytkownika.

Dziś przedstawimy całą rodzinę marki Brubeck dedykowaną strażakom. Opiszemy, jak wykorzystać jej właściwości w służbie i podpowiemy, który z elementów wybrać do konkretnego rodzaju warunków i aktywności.

Brubeck

Niezawodna ochrona głowy przed chłodem

Zaczynamy od góry, więc na początek czapka. Pojawiła się ona już po wprowadzeniu bielizny, jako dodatek na chłodne dni. Ten członek rodziny Brubeck nie jest wykonany z materiałów trudnopalnych. To dlatego, że w środowisku pożaru strażak pracuje w trudnopalnej kominiarce. Rezygnując z trudnopalności można było skupić się na właściwościach izolacyjnych. W składzie materiałowym znalazła się wełna merynosów. To rasa owiec, z których wełna jest najcieplejszą, jaką można pozyskać. Czapka jest dzięki temu cienka, lekka i jednocześnie bardzo dobrze chroni przed chłodem. Czapki możecie kupić z logo PSP, orzełkiem, srebrnym napisem STRAŻ, bez napisów, a przy większym zamówieniu możliwe jest wykonanie Waszego logo.

Czapka_2

Ochrona szyi i twarzy

Szyję i twarz możecie chronić kominem (szalokominiarką). Oczywiście nie przed ogniem, lecz przed mrozem. Również jest wykonany z wełny merynosów. Sprawdzi się idealnie przy wyjazdach na zabezpieczenia w zimne dni, podczas poszukiwań terenowych, miejscowych zagrożeń, albo odśnieżania placu przed jednostką 🙂
Komin można nie tylko naciągnąć na twarz, ale też zrobić z niego czapkę lub opaskę na uszy.

KOMIN-CHUSTA-BANDANA-OCHRONNA-TWARZ-BRUBECK-L-XL-Plec-uniseks

Chroń swój tors

Idąc niżej w kierunku stóp dochodzimy do koszulek. Są dwie. Z długim i z krótkim rękawem. Najważniejsza i ta, z której jesteśmy najbardziej dumni to ta pierwsza. Powstała ona jako uzupełnienie ubrania specjalnego. Ma dwa zadania. Po pierwsze zapewnić komfort termiczny. Zarówno latem, jak i zimą. Gdy jest chłodno, to jest ona dodatkową warstwą izolacyjną. W te cieplejsze dni ma za zadanie odprowadzić wilgoć na zewnątrz w kierunku membrany w ubraniu specjalnym. To dzięki tym właściwościom jest Wam miło i przyjemnie bez względu na pogodę, a po plecach nie ścieka Wam pot.
Drugie zadanie to ochrona skóry przed poparzeniami. Czemu, skoro strażak ma na sobie trudnopalne ubranie specjalne? Nie zapewnia ono pełnej ochrony. Wystarczy, że użytkownik podniesie do góry rękę i odsłonią mu się nadgarstki albo pochyli się i odsłonią mu się plecy. Jeśli będzie miał pod kurtką gołą skórę, to będzie ona narażona na działanie płomienia lub wysokiej temperatury. Jeśli będzie miał na sobie koszulkę wykonaną z materiałów, które nie są odporne na takie czynniki, to materiał wtopi mu się w skórę, narażając ją na poparzenia. Dlatego do produkcji bielizny zastosowano modakryl.
_G8A5373

Koszulkę z długim rękawem strażak powinien zakładać pod ubranie specjalne jadąc do pożaru. Długi rękaw nawet latem ma za zadanie zabezpieczyć ręce, w szczególności nadgarstki narażone na odsłonięcie i poparzenia. Jednak w rodzinie Brubeck istnieje również koszulka z krótkim rękawem. Taki klasyczny T-shirt wykonany jest z tych samym materiałów, co długa koszulka i posiada te same właściwości. Nie polecamy jednak zakładania jej do pożaru. Sprawdzi się za to na zabezpieczeniach, zawodach, jako koszulka na łódkę, możecie w niej iść na siłownię albo używać w czasie pełnienia służby w jednostce. Oczywiście obie koszulki posiadają na plecach napis STRAŻ.

_L8O5149

 


Zobacz, jak powstaje bielizna Brubeck:


Spodnie i skarpety dla komfortowej ochrony nóg

Przedostatnim elementem są spodnie. Bardzo cienkie i lekkie, bo zaledwie 165 gramów. Zakłada się je pod spodnie od ubrania specjalnego bez względu na porę roku. One również mają zapewnić komfort termiczny i zabezpieczyć skórę przed poparzeniami. Są obcisłe, dzięki czemu dobrze chronią skórę w okolicy kostek. Nie przesuną się i nie odsłonią skóry. Spodnie wykonane są z dokładnie tych samych materiałów co obie koszulki.

Na koniec termoaktywne skarpety. Najmłodszy członek rodziny. Wysokie, dostosowane do strażackiego obuwia. Stopy nie pocą się w nich i są chronione przed poparzeniami. Nikt nie chciałby mieć pożaru wewnątrz buta, a niestety pech sprawia, że czasem strażakowi, który np. wejdzie w kupę palącego się siana coś rozgrzanego wpadnie do wewnątrz.

_L8O5085

Rozwiązania Brubeck stanowią ochronę strażaka zaczynając od głowy, a kończąc na stopach. Zapewniają one komfort termiczny i odprowadzają pot nawet przy dużym wysiłku. Dodatkowo koszulki, spodnie i skarpety wykonane są z materiałów trudnopalnych dla lepszej ochrony strażaka pracującego w ekstremalnie trudnych warunkach.

Zainteresowała Cię komfortowa ochrona Brubecka? Możesz ją ZAKUPIĆ TUTAJ.